
Samorządy były oceniane w dwóch etapach. W pierwszym kapituła analizowała dane dostarczone z Ministerstwa Finansów, w drugim weryfikowano informacje nadesłane przez gminy. Pod lupę brano niemalże wszystko - na sytuacji finansowej gminy począwszy, kończąc na jakości edukacji młodzieży. Ocenie podlegały m.in. dochody oraz wydatki gminy, skuteczność w pozyskiwaniu środków unijnych, udział wydatków na organizacje pozarządowe, czy wzrost nowych podmiotów gospodarczych. Kapituła zwracała również uwagę na to, czy urząd funkcjonuje w oparciu o jedno z narzędzi wsparcia zarządzania: CAF,EFQM,ISO,PRI, a także jak wypadły wyniki testu szóstoklasistów oraz gimnazjalistów.
Województwo dolnośląskie wypadło bardzo dobrze w kategorii gmin miejsko-wiejskich. W czołówce znalazły się: Dzierżoniów, Polkowice, Prusice oraz Stronie Śląskie. Gorzej wypadliśmy w kategorii gmin wiejskich oraz miast na prawie powiatu. Jedyną gminą wiejską z Dolnego Śląska, która znalazła się w pierwszej dwudziestce jest gmina Długołęka. Dyplom odebrała osobiście wójt gminy Iwona Agnieszka Łebek. – Ranking samorządów jest dla nas bardzo cennym sprawdzianem własnych atutów, a także słabości. 15 miejsce w skali całego kraju wśród gmin wiejskich jest dla nas ogromnym wyróżnieniem – mówiła po zakończeniu uroczystej gali pani wójt. W kategorii miast na prawach powiatu najwyższą notę na Dolnym Śląsku uzyskały Wrocław (9 miejsce) oraz Jelenia Góra (19 miejsce).
Ranking samorządów organizowany jest od dziewięciu lat przez redakcję „Rzeczpospolitej”. Przewodniczącym kapituły jest premier prof. Jerzy Buzek, który podczas gali osobiście gratulował wójtom i życzył dalszych sukcesów.